Topical Questions - Monday 27 June 2016

Members Successful in Ballot for Topical Questions to the
First Minister and deputy First Minister
for Question Time on Monday 27 June 2016

Each of the Members listed below has been selected by computer ballot under Standing Order 20A(4),
to ask a topical question to the First Minister and deputy First Minister for Question Time on Monday
27 June 2016

1. Ms N Mallon (North Belfast) - Social Democratic and Labour Party [AQT 96/16-21]
2. Mr A Maskey (West Belfast) - Sinn Féin [AQT 97/16-21]
3. Mr G Lyons (East Antrim) - Democratic Unionist Party [AQT 98/16-21]
4. Mr N McCausland (North Belfast) - Democratic Unionist Party [AQT 99/16-21]
5. Mr P Frew (North Antrim) - Democratic Unionist Party [AQT 100/16-21]
6. Mr G Carroll (West Belfast) - People Before Profit Alliance [AQT 101/16-21]
7. Mr M Storey (North Antrim) - Democratic Unionist Party [AQT 102/16-21]
8. Mr R Butler (Lagan Valley) - Ulster Unionist Party [AQT 103/16-21]
9. Ms J Bunting (East Belfast) - Democratic Unionist Party [AQT 104/16-21]
10. Mrs E Little Pengelly (South Belfast) - Democratic Unionist Party [AQT 105/16-21]

 

Members Successful in Ballot for Topical Questions to the
Minister for Infrastructure
for Question Time on Monday 27 June 2016

Each of the Members listed below has been selected by computer ballot under Standing Order 20A(4),
to ask a topical question to the Minister for Infrastructure for Question Time on Monday 27 June 2016

1. Mr C Eastwood (Foyle) - Social Democratic and Labour Party [AQT 106/16-21]
2. Mr P Girvan (South Antrim) - Democratic Unionist Party [AQT 107/16-21]
3. Mr G Carroll (West Belfast) - People Before Profit Alliance [AQT 108/16-21]
4. Mr C McGrath (South Down) - Social Democratic and Labour Party [AQT 109/16-21]
5. Mr A Allen (East Belfast) - Ulster Unionist Party [AQT 110/16-21]
6. Mr J O'Dowd (Upper Bann) - Sinn Féin [AQT 111/16-21]
7. Mr S Lynch (Fermanagh and South Tyrone) - Sinn Féin [AQT 112/16-21]
8. Mr R Butler (Lagan Valley) - Ulster Unionist Party [AQT 113/16-21]
9. Mr T Clarke (South Antrim) - Democratic Unionist Party [AQT 114/16-21]
10. Mr R McCartney (Foyle) - Sinn Féin [AQT 115/16-21]

Find MLAs

tools-map.png

Locate MLAs

Search

News and Media Centre

tools-media.png

Read press releases, watch live and archived video

Find out more

Follow the Assembly

tools-social.png

Keep up-to-date with the Assembly

Find out more