Committee for Finance and Personnel 2007 - 2011 Mandate

Membership (11)

 
Alliance Dr Stephen Farry
Democratic Unionist Party Mr Paul Girvan 1,4,7,8
  Mr Adrian McQuillan
  Mr Paul Frew 2,9
  Mr Simon Hamilton

Independent

Ms Dawn Purvis
Sinn Fein Mr Daithi McKay (Chairperson)10 11
  Ms Jennifer McCann5
  Mr Mitchel McLaughlin
Social Democratic and Labour Party Mr Declan O'Loan
Ulster Unionist Party Mr David McNarry (Deputy Chairperson)3,6

1With effect from 10 June 2008 Mr Mervyn Storey has been replaced by Mr Simon Hamilton as Deputy Chairperson of the Committee for Finance and Personnel.
2With effect from 30 June 2008 Mr Ian Paisley jnr replaced Mr Mervyn Storey.
3 With effect from 29 September 2008 Mr David McNarry replaced Mr Roy Beggs 
4 With effect from 4 July 2009 Mr Peter Weir replaced Mr Simon Hamilton as Deputy Chairperson of the Committee for Finance and Personnel 
5 With effect from 9 September 2009 Ms Jennifer McCann replaced Mr Mitchel McLaughlin as Chairperson 
6 On 12th April 2010 Mr David McNarry was appointed as Deputy Chairperson of the Committee for Finance and Personnel. 
7 On 12th April 2010 Mr Peter Weir ceased to be a Member of the Committee for Finance and Personnel. 
7 On 13th April 2010 Mr Jonathan Craig was appointed as a Member of the Committee for Finance and Personnel. 
With effect from 21st June Mr Ian Paisley Jnr resigned as a member. 
8 With effect from 13th September 2010 Mr Paul Girvan replaced Mr Jonathan Craig as a member of the Committee 
9 With effect from 13th September 2010 Mr Paul Frew was appointed as a member of the Committee
10 With effect from 13th September Mr Daithi McKay replaced Mr Fra McCann as a member of the Committee
11 With effect from 19 January 2011 Mr Dáithi McKay replaced Ms Jennifer McCann as Chairperson

Find MLAs

tools-map.png

Locate MLAs

Search

News and Media Centre

tools-media.png

Read press releases, watch live and archived video

Find out more

Follow the Assembly

tools-social.png

Keep up-to-date with the Assembly

Find out more