Committee for the Environment

2007 - 2011 Mandate - Membership

Membership (11)

Democratic Unionist Party Mr Thomas Buchanan 7 8 13
  Mr Trevor Clarke15
  Alastair Ross 1
  Mr Peter Weir
Sinn Fein Mr Cathal Boylan (Chairperson) 9
  Mr Willie Clarke 14
Social Democratic and Labour Party Mr John Dallat 5
  Mr Patsy McGlone (Deputy Chairperson) 6,10 12
Ulster Unionist Party Mr Danny Kinahan 3,4
  Mr George Savage2,16
Green Mr Brian Wilson 11

1 From January 21 2008, Alistair Ross replaced Alex Maskey on the Committee for the Environment.
2 with effect from 15 September 2008 Mr Roy Beggs replaced Mr Sam Gardiner.
3 with effect from 29 September 2008 Mr David McClarty replaced Mr Billy Armstrong 
4 With effect from 22 June 2009 Mr Danny Kinahan replaced Mr David McClarty 
5 With effect from 29 June 2009 Mr John Dallat replaced Mr Tommy Gallagher 
6 With effect from 3 July 2009 Mrs Dolores Kelly replaced Mr Patsy McGlone 
7 With effect from 14 September 2009 Mr Adrian McQuillan replaced Mr Trevor Clarke 
8 With effect from 1 February 2010 Jonathan Bell replaced Mr Adrian McQuillan 
9 On 12th April 2010 Mr Cathal Boylan was appointed as Chairperson of the Committee for the Environment. 
9 On 12th April 2010 Mrs Dolores Kelly ceased to be a Member of the Committee for the Environment. 
10 On 12th April 2010 Mr Dominic Bradley was appointed as Deputy Chairperson of the Committee for the Environment. 
11 On 13th April 2010 Mr Brian Wilson was appointed as a Member of the Committee for the Environment. 
11 On 13th April 2010 Mr David Ford ceased to be a Member of the Committee for the Environment.
12 With effect from 21 May 2010 Mr Patsy McGlone replaced Mr Dominic Bradley as Deputy Chairperson
13 With effect from 13th September 2010 Mr Thomas Buchanan replaced Mr Jonathan Bell as a member of the Committee 
14 With effect from 13th September 2010 Mr Willie Clarke replaced Mr Daithi McKay as a member of the Committee 
15 With effect from 13th September 2010 Mr Trevor Clarke replaced Mr Ian McCrea as a member of the Committee 
16 With effect from 01 November 2010 Mr George Savage replaced Mr Roy Beggs

Find MLAs

tools-map.png

Locate MLAs

Search

News and Media Centre

tools-media.png

Read press releases, watch live and archived video

Find out more

Follow the Assembly

tools-social.png

Keep up-to-date with the Assembly

Find out more