Previous Audit Committee Membership 2007 - 2011

2007 - 2011 Mandate

Membership (5)

Dr Stephen Farry 6,7

Democratic Unionist Party

Mr Jonathan Craig (Chairperson) 3,4,5

Sinn Fein

Mr Paul Maskey 1

Social Democratic and Labour Party

Mr Tommy Gallagher 2

Ulster Unionist Party

Mr Samuel Gardiner (Deputy Chairperson)


1 with effect from 29 September 2008 Mr Paul Maskey replaced Mr John O’Dowd
2 with effect from 29 June 2009 Mr Tommy Gallagher replaced Mr Pat Ramsey
3 with effect from 4 July 2009 Mr Peter Weir replaced Mr Robin Newton
4 with effect from 28th June 2010 Mr Peter Weir ceased being chair of the Committee
5 with effect from 3rd September 2010 Mr Jonathan Craig was appointed as Chair of the Committee
6 with effect from 13th September 2010 Ms Anna Lo replaced Dr Stephen Farry as a member of the Committee
7 with effect from 15 November 2010 Dr Stephen Farry replaced Ms Anna Lo

Find MLAs


Locate MLAs


News and Media Centre


Read press releases, watch live and archived video

Find out more

Follow the Assembly


Keep up-to-date with the Assembly

Find out more