Committee Membership

Chairperson - Ms Michaela Boyle

Deputy Chairperson - Mr John Dallat

Membership (11)

Democratic Unionist Party (DUP)

Mr Trevor Clarke 8
South Antrim
Mr Jim Wells 9,11,12,15
South Down
Mr Paul Girvan
South Antrim
Mr Edwin Poots 18
Lagan Valley

Sinn Féin18

Ms Michaela Boyle (Chairperson) 3
West Tyrone
Mr Phil Flanagan 10,13
Fermanagh and South Tyrone
Mr Conor Murphy 17
Newry and Armagh

Social Democratic and Labour Party (SDLP)

Mr John Dallat (Deputy Chairperson) 5
East Londonderry
Ms Claire Hanna 16
South Belfast

Ulster Unionist Party (UUP)

Mr Roy Beggs 14
East Antrim
Mr Ross Hussey
West Tyrone

1 With effect from 24 October 2011 Mr Adrian McQuillan replaced Mr Paul Frew

2 With effect from 23 January 2012 Mr Conor Murphy replaced Ms Jennifer McCann

3 With effect from 02 July 2012 Ms Michaela Boyle replaced Mr Paul Maskey as Chairperson

4 With effect from 02 July 2012 Mr Conor Murphy is no longer a Member and his replacement on this committee has not yet been announced

5 With effect from 07 September 2012 Mr John Dallat replaced Mr Joe Byrne as Deputy Chairperson.

6 With effect from 10 September 2012 Mr Sean Rogers was appointed as a Member

7 With effect from 10 September 2012 Mr Daithi McKay was appointed as a Member

8 With effect from 01 October 2012 Mr Trevor Clarke replaced Mr Alex Easton

9 With effect from 11 February 2013 Mr Sammy Douglas replaced Mr Sydney Anderson

10 With effect from 15 April 2013 Mr Chris Hazzard replaced Mr Mitchel McLaughlin

11 With effect from 07 May 2013 Mr David McIlveen replaced Mr Sammy Douglas

12 With effect from 16 September 2013 Mr Alex Easton replaced Mr David McIlveen

13 With effect from 06 October 2014 Mr Phil Flanagan replaced Mr Chris Hazzard

14 With effect from 06 October 2014 Mr Roy Beggs replaced Mr Michael Copeland

15 With effect from 18 May 2015 Mr Jim Wells replaced Mr Alex Easton

16 With effect from 7 September 2015 Ms Claire Hanna replaced Mr Sean Rodgers

17 With effect from 14 September 2015 Mr Conor Murphy replaced Mr Daithi McKay

18 With effect from 5 October 2015 Mr Edwin Poots replaced Mr Adrian McQuillan

Find Your MLA


Locate your local MLA

Find MLA

News and Media Centre


Read press releases, watch live and archived video

Find out more

Follow the Assembly


Keep up to date with what’s happening at the Assem

Find out more

Contact information


Contact us for further information about our work.

Contact us