Committee Membership

Committee Chairperson - Mr Alastair Ross

Deputy Chairperson - Mr Raymond McCartney

Membership (11)

Democratic Unionist Party (DUP)

Mr Sammy Douglas 5,6,8
East Belfast

Mr Paul Frew 9
North Antrim

Mr Alastair Ross 11
East Antrim
Mr Edwin Poots 4,7
Lagan Valley

Sinn Féin

Ms Bronwyn McGahan 
Fermanagh and South Tyrone 3,10,13
Mr Seán Lynch
Fermanagh and South Tyrone
Mr Raymond McCartney (Deputy Chairperson)

Social Democratic and Labour Party (SDLP)

Mr Alban Maginness
North Belfast
Mr Patsy McGlone 1
Mid Ulster

Ulster Unionist Party (UUP)

Mr Neil Somerville 2,12
Fermanagh and South Tyrone

Alliance Party

Mr Stewart Dickson
East Antrim

1 With effect from 23 April 2012 Mr Patsy McGlone replaced Mr Colum Eastwood

2 With effect from 23 April Mr Tom Elliott replaced Mr Basil McCrea

3 With effect from 10 September 2012 Ms Rosie McCorley replaced Ms Jennifer McCann

4 With effect from 01 October 2012 Mr William Humphrey replaced Mr Peter Weir

5 With effect from 01 October 2012 Mr Alex Easton replaced Mr Sydney Anderson

With effect from 16 September 2013 Mr Sydney Anderson replaced Mr Alex Easton

7 With effect from 06 October 2014 Mr Edwin Poots replaced Mr William Humphrey

8 With effect from 06 October 2014 Mr Sammy Douglas replaced Mr Sydney Anderson

9 With effect from 06 October 2014 Mr Paul Frew replaced Mr Jim Wells

10 With effect from 06 October 2014 Mr Chris Hazzard replaced Ms Rosaleen McCorley

11 With effect from 10 December 2014 Mr Alastair Ross replaced Mr Paul Givan as Chairperson

12 With effect from 30 June 2015 Mr Neil Somerville replaced Mr Tom Elliott

13 With effect from 15 September 2015 Ms Bronwyn McGahan replaced Mr Chris Hazzard

Find Your MLA


Locate your local MLA

Find MLA

News and Media Centre


Read press releases, watch live and archived video

Find out more

Follow the Assembly


Keep up to date with what’s happening at the Assem

Find out more

Contact information


Contact us for further information about our work.

Contact us