The Northern Ireland Assembly has been dissolved. The election will take place on Thursday 5 May 2016.

Committee Membership

Committee Chairperson - Ms Anna Lo MBE

Deputy Chairperson - Mrs Pam Cameron

Current Membership (11)

Democratic Unionist Party (DUP)

Mrs Pam Cameron (Deputy Chairperson) 11
South Antrim

Mr Paul Girvan 18

South Antrim

Mr William Irwin 1,7,10,12,16

Newry and Armagh

Mr George Robinson 15,17

East Londonderry

Sinn Féin

 
Mr Cathal Boylan
Newry and Armagh
Mr Barry McElduff 4,6
West Tyrone
Mr Ian Milne 8,9
Mid Ulster
 

Social Democratic and Labour Party (SDLP)

   

Mr Alban Maginness 3,13
North Belfast

Mr Patsy McGlone   5, 19 , 21

Mid Ulster

 

 

 

Ulster Unionist Party (UUP)

     
Mr Alastair Patterson 2, 14, 20 Fermanagh and South Tyrone      

Alliance Party

     
Ms Anna Lo (Chairperson)
South Belfast
     

1 With effect from 20 February 2012 Mr Gregory Campbell replaced Ms Paula Bradley

2 With effect from 23 April 2012 Mr Tom Elliott replaced Mr Danny Kinahan

3 With effect from 23 April 2012 Mrs Dolores Kelly replaced Mr Patsy McGlone

4 With effect from 08 May 2012 Mr Chris Hazzard replaced Mr Willie Clarke

5 With effect from 18 June 2012 Mr Colum Eastwood replaced Mr John Dallat

6 With effect from 10 September 2012 Mr Barry McElduff replaced Mr Chris Hazzard

7 With effect from 01 October 2012 Mr Alastair Ross replaced Mr Gregory Campbell

8 With effect from 07 April 2013 Mr Francie Molloy has resigned as a Member

9 With effect from 15 April 2013 Mr Ian Milne replaced Mr Francie Molloy

10 With effect from 07 May 2013 Mr Sydney Anderson replaced Mr Alastair Ross

11 With effect from 10 September 2013 Ms Pam Cameron replaced Mr Simon Hamilton as Deputy Chairperson

12 With effect from 16 September 2013 Mr Ian McCrea replaced Mr Sydney Anderson

13 With effect from 07 October 2013 Mr Alban Maginness replaced Mrs Dolores Kelly

14 With effect from 04 July 2014 Mrs Sandra Overend replaced Mr Tom Elliott

15With effect from 18 May 2015 Mr Gary Middleton replaced Mr Mr Peter Weir

16 With effect from 5 October 2015 Mr William Irwin replaced Mr Ian McCrea

17 With effect from 9 November 2015 Mr George Robinson replaced Mr Gary Middleton

18 With effect from 16 November 2015 Mr Paul Girvan replaced Lord Morrow

19 With effect from 30 November 2015 Ms Claire Hanna replaced Mr Colum Eastwood

20 With effect from 1 February 2016 Mr Alastair Patterson replaced Mrs Sandra Overend

21 With effect from 8 February 2016 Mr Patsy McGlone replaced Ms Claire Hanna

Find former MLAs

tools-map.png

Locate former MLAs

Search

News and Media Centre

tools-media.png

Read press releases, watch live and archived video

Find out more

Follow the Assembly

tools-social.png

Keep up to date with what’s happening at the Assem

Find out more

Contact information

tools-newsletter.png

Contact us for further information about our work.

Contact us