Committee for Education - Membership

Committee Chairperson: Mr Peter Weir

Deputy Chairperson: Mrs Sandra Overend

Membership (11)

Democratic Unionist Party (DUP)

Mr Jonathan Craig
Lagan Valley
Mr Nelson McCausland 6,11
North Belfast

Mr Robin Newton 7
East Belfast

Mr Peter Weir (Chairperson) 14
North Down

Sinn Féin

Mr Chris Hazzard 4
South Down
Ms Maeve McLaughlin 8
Mr Pat Sheehan 5
West Belfast

Ulster Unionist Party (UUP)


Mrs Sandra Overend (Deputy Chairperson) 1,2,15
Mid Ulster

Mr Danny Kennedy 17

Newry and Armagh


Social Democratic and Labour Party (SDLP)

Mr Sean Rogers 3,12,13
South Down

Alliance Party

Mr Trevor Lunn
Lagan Valley

With effect from 31 January 2012 Mr Mike Nesbitt replaced Mr David McNarry

2 With effect from 17 April 2012 Mr Danny Kinahan replaced Mr Mike Nesbitt as Deputy Chairperson

3 With effect from 23 April 2012 Mr Sean Rogers replaced Mr Conall McDevitt

4 With effect from 10 September 2012 Mr Chris Hazzard replaced Mr Phil Flanagan

5 With effect from 10 September 2012 Mr Pat Sheehan replaced Mr Daithi McKay

6 With effect from 16 September 2013 Mr Stephen Moutray replaced Miss Brenda Hale

7 With effect from 16 September 2013 Mr Robin Newton replaced Miss Michelle McIlveen

8 With effect from 02 December 2013 Ms Maeve McLaughlin replaced Ms Michaela Boyle

9 With effect from 04 July 2014 Mrs Sandra Overend replaced Mrs Jo-Anne Dobson

10 With effect from 23 September 2014 Ms Michelle McIlveen replaced Mr Mervyn Storey as Chairperson

11 With effect from 06 October 2014 Mr Nelson McCausland replaced Mr Stephen Moutray

12 With effect from 17 November 2014 Mr Colum Eastwood replaced Mr Seán Rogers

13 With effect from 08 December 2014 Mr Sean Rogers replaced Mr Colum Eastwood

14 With effect from 11 May 2015 Mr Peter Weir replaced Miss Michelle McIlveen as Chairperson

15 With effect from 15 June 2015 Mrs Sandra Overend replaced Mr Danny Kinahan as Deputy Chairperson

16 With effect from 23 June 2015 Mr Ross Hussey replaced Mrs Sandra Overend as a Member

17 With effect from 14 September 2015 Mr Danny Kennedy replaced Mr Ross Hussey as a Member

Find Your MLA


Locate your local MLA

Find MLA

News and Media Centre


Read press releases, watch live and archived video

Find out more

Follow the Assembly


Keep up to date with what’s happening at the Assem

Find out more

Contact information


Contact us for further information about our work.

Contact us