Membership

Chairperson - Ms Anna Lo

Deputy ChairpersonMr Trevor Clarke

Membership (17)

Democratic Unionist Party (DUP)

Mr Trevor Clarke 8,14
South Antrim (Deputy Chairperson) 

Mr Paul Givan 10,16

Lagan Valley

Mr William Irwin 7
Newry and Armagh 
Mr Nelson McCausland 9
North Belfast 
 
Mr Stephen Moutray
Upper Bann
Mr Alastair Ross
East Antrim
Mr Peter Weir 11
Strangford
 

Sinn Féin

Ms Michaela Boyle
West Tyrone
Mr Gerry Kelly
North Belfast
Mr Alex Maskey 2
South Belfast
Mr Daithí McKay
North Antrim
     
Ms Maeve McLaughlin 4
Foyle
     

Ulster Unionist Party (UUP)

 

 

Mrs Jo-Anne Dobson 15
Upper Bann

Mr Mike Nesbitt
Strangford
Mr Robin Swann 1,2,3,5
North Antrim
 

Social Democratic and Labour Party (SDLP)

     
Mr Patsy McGlone  3,5,6,13
Mid Ulster
     

Alliance Party

     
Ms Anna Lo (Chairperson) 6,13,14
South Belfast
     

With effect from 27 February 2013 Mr Robin Swann replaced Mr Basil McCrea as Deputy Chairperson

2 With effect from 02 September 2013 Mr Robin Swann replaced Mr Alex Maskey as Chairperson

3 With effect from 02 September 2013 Mr Patsy McGlone replaced Mr Robin Swann as Deputy Chairperson

4 With effect from 16 September 2013 Ms Maeve McLaughlin replaced Ms Sue Ramsey

5 With effect from 01 September 2014 Mr Patsy McGlone replaced Mr Robin Swann as Chairperson

6 With effect from 01 September 2014 Ms Anna Lo replaced Mr Patsy McGlone as Deputy Chairperson

7 With effect from 23 September 2014 Mr William Irwin replaced Mr Paul Frew

8 With effect from 23 September 2014 Mr Trevor Clarke replaced Mr Jimmy Spratt

9 With effect from 23 September 2014 Mr Nelson McCausland replaced Mr Mervyn Storey

10 With effect from 10 December 2014 Mr Jimmy Spratt replaced Mr Paul Givan

11 With effect from 11 May 2015 Mr Peter Weir replaced Miss Michelle McIlveen

12 With effect from 15 June 2015 Mr Roy Beggs replaced Mr Danny Kinahan

13 With effect from 31 August 2015 Ms Anna Lo replaced Mr Patsy McGlone as Chairperson

14 With effect from 31 August 2015 Mr Trevor Clarke replaced Ms Anna Lo as Deputy Chairperson

15 With effect from 01 September 2015 Mrs Jo-Anne Dobson replaced Mr Roy Beggs

16 With effect from 28 September 2015 Mr Paul Givan replaced Mr Jimmy Spratt

Find MLAs

tools-map.png

Locate MLAs

Search

News and Media Centre

tools-media.png

Read press releases, watch live and archived video

Find out more

Follow the Assembly

tools-social.png

Keep up-to-date with the Assembly

Find out more