Topical Questions - Monday 18 November 2013

Members Successful in Ballot for Topical Questions to the
First Minister and deputy First Minister
for Question Time on Monday 18 November 2013

Each of the Members listed below has been selected by computer ballot under Standing Order 20A(4), to ask a topical question to the First Minister and deputy First Minister for Question Time on Monday 18 November 2013

1. Mr A McQuillan (East Londonderry) - Democratic Unionist Party [AQT 361/11-15]
2. Mr J Spratt (South Belfast) - Democratic Unionist Party [AQT 362/11-15]
3. Mrs J Cochrane (East Belfast) - Alliance Party [AQT 363/11-15]
4. Mr D Bradley (Newry and Armagh) - Social Democratic and Labour Party [AQT 364/11-15]
5. Mr S Anderson (Upper Bann) - Democratic Unionist Party [AQT 365/11-15]
6. Mr P Ramsey (Foyle) - Social Democratic and Labour Party [AQT 366/11-15]
7. Mr G Dunne (North Down) - Democratic Unionist Party [AQT 367/11-15]
8. Mr T Buchanan (West Tyrone) - Democratic Unionist Party [AQT 368/11-15]
9. Mr L Cree (North Down) - Ulster Unionist Party [AQT 369/11-15]
10. Mr I Milne (Mid Ulster) - Sinn Féin [AQT 370/11-15]

 

Members Successful in Ballot for Topical Questions to the
Minister for Regional Development
for Question Time on Monday 18 November 2013

Each of the Members listed below has been selected by computer ballot under Standing Order 20A(4), to ask a topical question to the Minister for Regional Development for Question Time on Monday 18 November 2013

1. Mr G Dunne (North Down) - Democratic Unionist Party [AQT 371/11-15]
2. Ms R McCorley (West Belfast) - Sinn Féin [AQT 372/11-15]
3. Mr R Swann (North Antrim) - Ulster Unionist Party [AQT 373/11-15]
4. Mr D McIlveen (North Antrim) - Democratic Unionist Party [AQT 374/11-15]
5. Mr P Flanagan (Fermanagh and South Tyrone) - Sinn Féin [AQT 375/11-15]
6. Ms P Bradley (North Belfast) - Democratic Unionist Party [AQT 376/11-15]
7. Mr M McGimpsey (South Belfast) - Ulster Unionist Party [AQT 377/11-15]
8. Mr R Hussey (West Tyrone) - Ulster Unionist Party [AQT 378/11-15]
9. Mr J Dallat (East Londonderry) - Social Democratic and Labour Party [AQT 379/11-15]
10. Ms P Brown (South Antrim) - Democratic Unionist Party [AQT 380/11-15]

Find Your MLA

Locate your local MLA

Find MLA

News and Media Centre

Read press releases, watch live and archived video.

Find out more

Follow the Assembly

Keep up to date with what's happening at the Assembly.

Find out more

Subscribe

Enter your email address to keep up to date

Sign up