Committee Membership

Committee Chairperson - Mr Trevor Clarke

Deputy Chairperson - Mr Seán Lynch

Membership (11)

Democratic Unionist Party (DUP)




 
Mr Alex Easton 8
North Down
Mrs Brenda Hale 9
Lagan Valley
Mr Trevor Clarke (Chairperson) 12
South Antrim
 

Sinn Féin




 
Mr Seán Lynch (Deputy Chairperson) 6
Fermanagh and South Tyrone
Mr Declan McAleer 7
West Tyrone
Mr Cathal Ó hOisín
East Londonderry
 

Social Democratic and Labour Party (SDLP)



   
Mr Joe Byrne 11
West Tyrone
Mr John Dallat 5
East Londonderry
   

Ulster Unionist Party (UUP)


     
Mr Ross Hussey 4
West Tyrone
     

Alliance Party


     
Mr Kieran McCarthy 1,10
Strangford
     

UK Independence Party


     
Mr David McNarry 2,3
Strangford
     

1 With effect from 06 June 2011 Mr Stewart Dickson replaced Mr Trevor Lunn

2 With effect from 26 September 2011 Mr Michael Copeland replaced Mr Mike Nesbitt

3 With effect from 06 February 2012 Mr David McNarry replaced Mr Michael Copeland

4 With effect from 23 April 2012 Mr Ross Hussey replaced Mr Roy Beggs

5 With effect from 23 April 2012 Mr John Dallat replaced Mr Joe Byrne

6 With effect from 02 July 2012 Mr Seán Lynch replaced Mr Pat Doherty as Deputy Chairperson

7 With effect from 10 September 2012 Mr Declan McAleer was appointed as a Member

8 With effect from 01 October 2012 Mr Alex Easton replaced Mr Stephen Moutray

9 With effect from 16 September 2013 Mrs Brenda Hale replaced Mr Ian McCrea

10 With effect from 01 October 2013 Mr Kieran McCarthy replaced Mr Stewart Dickson

11 With effect from 07 October 2013 Mr Joe Byrne replaced Mrs Dolores Kelly

12 With effect from 23 September 2014 Mr Trevor Clarke replaced Mr Jimmy Spratt as Chairperson

Find Your MLA

Locate your local MLA

Find MLA

News and Media Centre

Read press releases, watch live and archived video.

Find out more

Follow the Assembly

Keep up to date with what's happening at the Assembly.

Find out more

Subscribe

Enter your email address to keep up to date

Sign up