Committee Membership

Chairperson - Ms Michaela Boyle

Deputy Chairperson - Mr John Dallat

Membership (11)

Democratic Unionist Party (DUP)





Mr Trevor Clarke 8
South Antrim
Mr Alex Easton  9,11,12
North Down
Mr Paul Girvan
South Antrim
Mr Adrian McQuillan 1
East Londonderry

Sinn Féin




 
Ms Michaela Boyle (Chairperson) 3
West Tyrone
Mr Chris Hazzard 10
South Down
Mr Daithi McKay 2,4,7
North Antrim
 

Social Democratic and Labour Party (SDLP)



   
Mr John Dallat (Deputy Chairperson) 5
East Londonderry
Mr Sean Rogers 6
South Down
   

Ulster Unionist Party (UUP)



   
Mr Michael Copeland
East Belfast
Mr Ross Hussey
West Tyrone
   

1 With effect from 24 October 2011 Mr Adrian McQuillan replaced Mr Paul Frew

2 With effect from 23 January 2012 Mr Conor Murphy replaced Ms Jennifer McCann

3 With effect from 02 July 2012 Ms Michaela Boyle replaced Mr Paul Maskey as Chairperson

4 With effect from 02 July 2012 Mr Conor Murphy is no longer a Member and his replacement on this committee has not yet been announced

5 With effect from 07 September 2012 Mr John Dallat replaced Mr Joe Byrne as Deputy Chairperson.

6 With effect from 10 September 2012 Mr Sean Rogers was appointed as a Member

7 With effect from 10 September 2012 Mr Daithi McKay was appointed as a Member

8 With effect from 01 October 2012 Mr Trevor Clarke replaced Mr Alex Easton

9 With effect from 11 February 2013 Mr Sammy Douglas replaced Mr Sydney Anderson

10 With effect from 15 April 2013 Mr Chris Hazzard replaced Mr Mitchel McLaughlin

11 With effect from 07 May 2013 Mr David McIlveen replaced Mr Sammy Douglas

12 With effect from 16 September 2013 Mr Alex Easton replaced Mr David McIlveen

Find Your MLA

Locate your local MLA

Find MLA

News and Media Centre

Read press releases, watch live and archived video.

Find out more

Follow the Assembly

Keep up to date with what's happening at the Assembly.

Find out more

Subscribe

Enter your email address to keep up to date

Sign up