Committee Membership

Committee Chairperson - Mr Patsy McGlone

Committee Deputy Chairperson - Mr Phil Flanagan

Membership (11)

Democratic Unionist Party (DUP)





Mr Sydney Anderson  11
Upper Bann 
Mr Sammy Douglas  4, 6,12
East Belfast
Mr Gordon Dunne
North Down
Mr Paul Frew 1
North Antrim

Sinn Féin




 
Ms Megan Fearon 10,15
Newry and Armagh 
Mr Phil Flanagan (Deputy Chairperson) 7
Fermanagh and South Tyrone

Mr Mitchel McLaughlin 2,9,14
South Antrim 

 

Social Democratic and Labour Party (SDLP)



   
Mr Patsy McGlone (Chairperson) 5,8
Mid Ulster

Mr Fearghal McKinney 13
South Belfast 

   

Ulster Unionist Party (UUP)


     

Mr Danny Kinahan 3,16
South Antrim 

     

Green Party


     
Mr Steven Agnew
North Down
     

1 With effect from 24 October 2011 Mr Paul Frew replaced Mr David McIlveen

2 With effect from 23 January 2012 Ms Jennifer McCann replaced Ms Sue Ramsey

3 With effect from 06 February 2012 Mrs Sandra Overend replaced Mr Mike Nesbitt

4 With effect from 27 February 2012 Mr Paul Givan replaced Mr Robin Newton

5 With effect from 23 April 2012 Mr Patsy McGlone replaced Mr Alasdair McDonnell

6 With effect from 21 May 2012 Mr Robin Newton replaced Mr Paul Givan

7 With effect from 02 July 2012 Mr Phil Flanagan replaced Mr Daithí McKay as Deputy Chairperson

8 With effect from 07 September 2012 Mr Patsy McGlone replaced Mr Alban Maginness as Chairperson.  Mr Maginness rejoined the Committee as a member from 10 September 2012.

9 With effect from 10 September 2012 Ms Sue Ramsey replaced Ms Jennifer McCann

10 With effect from 10 September 2012 Ms Maeve McLaughlin was appointed as a Member

11 With effect from 16 September 2013 Mr Sydney Anderson replaced Mr Stephen Moutray

12 With effect from 16 September 2013 Mr Sammy Douglas replaced Mr Robin Newton

13 With effect from 07 October 2013 Mr Fearghal McKinney replaced Mr Alban Maginness

14 With effect from 21 October 2013 Mr Mitchel McLaughlin replaced Ms Sue Ramsey

15 With effect from 02 December 2013 Ms Megan Fearon replaced Ms Maeve McLaughlin

16 With effect from 04 July 2014 Mr Danny Kinahan replaced Mrs Sandra Overend 

Find Your MLA

Locate your local MLA

Find MLA

News and Media Centre

Read press releases, watch live and archived video.

Find out more

Follow the Assembly

Keep up to date with what's happening at the Assembly.

Find out more

Subscribe

Enter your email address to keep up to date

Sign up