Committee for Education - Membership

Committee Chairperson: Ms Michelle McIlveen

Deputy Chairperson: Mr Danny Kinahan

Membership (11)

Democratic Unionist Party (DUP)





Mr Jonathan Craig
Lagan Valley
Mr Stephen Moutray 6
Upper Bann
Mr Robin Newton 7
East Belfast
Ms Michelle McIlveen (Chairperson) 10
Strangford

Sinn Féin




 
Mr Chris Hazzard 4
South Down
Ms Maeve McLaughlin 8
Foyle
Mr Pat Sheehan 5
West Belfast
 

Ulster Unionist Party (UUP)



   
Mr Danny Kinahan (Deputy Chairperson) 1,2
South Antrim
Mrs Sandra Overend 9
Mid Ulster
   

Social Democratic and Labour Party (SDLP)


     
Mr Sean Rogers 3
South Down
     

Alliance Party


     
Mr Trevor Lunn
Lagan Valley
     

With effect from 31 January 2012 Mr Mike Nesbitt replaced Mr David McNarry

2 With effect from 17 April 2012 Mr Danny Kinahan replaced Mr Mike Nesbitt as Deputy Chairperson

3 With effect from 23 April 2012 Mr Sean Rogers replaced Mr Conall McDevitt

4 With effect from 10 September 2012 Mr Chris Hazzard replaced Mr Phil Flanagan

5 With effect from 10 September 2012 Mr Pat Sheehan replaced Mr Daithi McKay

6 With effect from 16 September 2013 Mr Stephen Moutray replaced Miss Brenda Hale

7 With effect from 16 September 2013 Mr Robin Newton replaced Miss Michelle McIlveen

8 With effect from 02 December 2013 Ms Maeve McLaughlin replaced Ms Michaela Boyle

9 With effect from 04 July 2014 Mrs Sandra Overend replaced Mrs Jo-Anne Dobson

10 With effect from 23 September 2014 Ms Michelle McIlveen replaced Mr Mervyn Storey as Chairperson

Find Your MLA

Locate your local MLA

Find MLA

News and Media Centre

Read press releases, watch live and archived video.

Find out more

Follow the Assembly

Keep up to date with what's happening at the Assembly.

Find out more

Subscribe

Enter your email address to keep up to date

Sign up